Kontakt z nami

Przedsiębiorstwo Produkcyjne
Pro-Candle Sp. z o.o.


63-700 Krotoszyn
ul. Zamkowy Folwark 17

tel. +48 508 036 716,
fax +48 62 722 68 18
biuro@procandle.pl

W czasach starożytnych oraz do momentu wynalezienia elektryczności, świece stanowiły główne źródło sztucznego światła. Przez wieki, wykonywano je z różnych rodzajów materiałów, łączonych w pomysłowy sposób.

Jak podają źródła historyczne, świece towarzyszą ludzkości od ponad 3 000 lat, chociaż obecnie przyjęły głównie funkcję dekoracyjną. Początkowo wykonywano je z lnu nasączonego woskiem i smołą (starożytni Rzymianie) bądź wosku pszczelego czy tłuszczu zwierzęcego. Najpopularniejsze świece – woskowe, pojawiły się w starożytności, w różnych kulturach. Świece wykonane z łoju były ich tańszą alternatywą i służyły masowo prześladowanym chrześcijanom. Na początku XIX wieku pojawiły się pierwsze świece stearynowe, zaś parafinowa wersja na stałe weszła do użycia około 1860 roku. Knot zmieniał także swoją postać, stając się coraz bardziej doskonałą formą.

Popularność świec wynikała nie tylko z ich właściwości oświetlających ale także dużego znaczenia w obrządkach religijnych (największych wyznań świata).