Możesz zakupić świece poprzez złożenie zamówienia na nasz adres mail: biuro@procandle.pl

Kontakt z nami

Przedsiębiorstwo Produkcyjne
Pro-Candle Sp. z o.o.


63-700 Krotoszyn
ul. Zamkowy Folwark 17

tel. +48 508 036 716,
biuro@procandle.pl

Świece wykorzystywane były jako źródło światła od starożytności. Przez wieki zmieniały się metody ich produkcji oraz materiały do ich wytwarzania. W dzisiejszym wpisie krótka historia świecy.

Trudno dokładnie określić kiedy tak naprawdę ludzkość zaczęła korzystać ze świec. W starożytności do oświetlania domów wykorzystywano głównie oliwę. Zdaniem naukowców świece powstały w czasach wczesnego chrześcijaństw na terenach dzisiejszej Europy Zachodniej i Środkowej, gdzie nie było dostępu do tego rodzaju surowców. Tam właśnie zaczęto produkować świece z wosku pszczelego. Były one jednak bardzo drogie i korzystali z nich wyłącznie duchowni (pszczelarstwem trudnili się prawie wyłącznie zakonnicy) oraz ludzie z najbogatszych warstw społecznych. Około X wieku zaczęto produkować świece z łoju zwierzęcego. Była to tzw. łojówka. Świeca ta dawała słabej jakości światło i wydzielała podczas spalania przykry zapach. Materiał do jej produkcji był natomiast tani i ogólnie dostępny i w ten sposób świeca trafiła do domów nawet najbiedniejszych osób. Dopiero w 1825 roku zaczęto wytwarzać świece stearynowe, czyli z łoju poddanego obróbce chemicznej i fizycznej. Znane nam wszystkim świece z parafiny pojawiły się pod koniec XIX wieku, kiedy ludzie zaczęli destylować ropę naftową.

W naszym sklepie znajdziecie świece wykonane z najwyższej jakości materiałów, w tym również te z wosku sojowego. Zachęcamy do zapoznania się z naszym asortymentem.